Většina článků zaměřených na umístění manželské postele a jiného nábytku dle feng-šuej a dalších metodik jaksi automaticky předpokládá, že mají všichni doma ložnici o velikosti 40 metrů čtverečních s oknem orientovaným na východ a výhledem na majestátní hory. Realita mnoha ložnic v klasických panelácích je však taková, že rozměry jdou často pod hranici 10 metrů čtverečních. A tam už na nějaké hrátky s dispozicí nezbývá prostor. V následujícím článku se podíváme na výhody a nevýhody umístění postele pod okno a také na řešení této situace podle feng-šuej.
Umístění manželské postele
O umístění postele podle feng-šuej jsme již v jednom z našich starších článků psali. V první řadě však musí být umístění manželské postele praktické a komfortní. Neměla by vám překážet, měla by kolem ní vést pohodlná cesta (min. ze dvou, ideálně tří stran) a v ložnici by mělo zůstat dostatek místa např. na noční stolky, komodu, skříň nebo toaletní stolek. Pokud to znamená umístit postel pod okno, vůbec se tomu nebraňte. Myslete však na to již při výběru postele – její vysoké čelo může např. bránit v pohodlném otevírání okna nebo stínit přirozenému dennímu světlu a opticky ztemňovat ložnici.
Manželská postel pod oknem
Postel pod oknem má své jasné výhody i nevýhody. Při lenošení si třeba můžete pohodlně užívat čtení za plného denního světla. Stejně tak to však může být nevýhoda, protože je-li postel pod oknem, pracovní stůl už se vedle ní nevejde, takže pravděpodobně skončí v opačném, tmavším rohu pokoje. Další nevýhodou je, že při otevírání okna se téměř vždy budete muset převalit přes postel, což nemusí být praktické např. při odchodu z domu, kdy už máte na nohou boty. V neposlední řadě je pod oknem často umístěn radiátor, který v noci zavazí a v jeho těsné blízkosti vám může být horko (je náročnější regulovat komfortní teplotu v ložnici, když ležíte přímo u zdroje tepla).
Koberce do ložnice
Umístění postele pod oknem podle feng-šuej
Ve všech příručkách o rozmístění nábytku podle feng-šuej najdete stejné doporučení, že postel pod okno nepatří. Z okna prý mohou proudit špatné energie procházející rovnou přes vás. A pokud je navíc proti posteli zrcadlo či dveře, je to hotová katastrofa. Když se ale vrátíme do reality, zjistíme, že i toto pravidlo lze trochu obejít. Základem je prý neumisťovat čelo postele (i když máte model bez čela) přímo pod okno. Pokud postel otočíte bokem k oknu, budete se cítit lépe a získáte skvělý přehled nejen o ložnici, ale i o tom, co se děje venku.
Jak vylepšit ložnici při umístění postele pod okno
Prvním skvělým řešením je použití závěsů. Pokud je to možné, odtáhněte postel alespoň několik centimetrů dál od okna a vyberte si závěsy, které sahají až k zemi. Postel tak opticky oddělíte od okna, získáte větší pocit bezpečí a soukromí, ale také nějakou dodatečnou tepelnou a zvukovou izolaci. Dalším skvělým řešením je vyrobení dřevěné „klece" na míru, kterou doslova obalíte radiátor. Horní police tohoto obalu poslouží jako skvělá náhrada nočního stolku. Vyhněte se odkládání věcí na parapet, jen byste si zkomplikovali otevírání a zavírání okna. Chcete-li nad postel umístit nějaké police, zavěste je nad nohy, ne nad hlavu – necítili byste se v spánku příjemně a kdyby náhodou něco z poličky spadlo, ať to radši schytá palec na noze než lebka.
Umístění postele pod střešní okno
Jedná se o poměrně časté řešení v podkrovních pokojích, kde jsou okna obecně menší a světla z nich nebývá tolik jako v klasických pokojích. Opět se dostáváme k dilematu, kde nám okno na jedné straně poskytuje dostatek světla, ale v případě střešních oken může jít i o určitou míru nebezpečí. Často se totiž stává, že to střešní okna odnesou např. při silném krupobití, které ani v našich podmínkách není ničím výjimečným. Mít hlavu přímo pod střešním oknem proto důrazně nedoporučujeme.