Trend jedné denní místnosti v podobě spojování kuchyně, obýváku a jídelny se pomalu vytrácí a spousta lidí se vrací ke klasickému řešení samostatných místností. Předělali jste starý panelákový byt a tyto místnosti propojili? Nebo snad bydlíte v novostavbě, kde nikdy rozdělené nebyly, takže jde o jeden prostor o rozloze např. 50 metrů čtverečních? Pořád tyto místnosti můžete rozdělit, a to nejen opticky, ale i funkčně.
Základní možnosti oddělení obýváku od kuchyně
V podstatě existuje několik základních způsobů, kterými lze obývací pokoj oddělit od kuchyně či jídelny. Prvním je čistě optické řešení, což může být např. nějaký paraván nebo závěs. Použít lze i kus nábytku, případně vestavěný barový pult. V druhém scénáři můžete místnosti oddělit funkčně, ale ne zcela hermeticky – tehdy jde o dozdění části příčky nebo vestavěného regálu až po strop. A v posledním scénáři vytvoříte dvě samostatné místnosti, což ovšem není vždy úplně možné.
Výhody kuchyně spojené s obývacím pokojem
Tato denní spojená místnost je dnes součástí snad všech nových projektů rodinných domů a bytů. Zatímco dětské pokoje a ložnice zůstávají samostatné, v denní místnosti se potkává celá rodina. Velkou výhodou jsou pak hlavně vzdušný prostor a velkorysá rozloha, které dají tyto místnosti společnými silami dohromady. Navíc takto spojené prostory umí prohlubovat rodinné vztahy a jsou praktické – při vaření můžete např. sledovat televizi nebo dávat pozor na děti, které si hrají v obýváku. Také přenášení jídla a nádobí z kuchyně do obýváku/jídelny a zpět je komfortnější. A když přijde početná návštěva, nemusíte mít obavy o hladké usazení všech přítomných.
Výhody oddělené kuchyně a obývacího pokoje
Tradiční dispozice oddělených místností má také své nepopiratelné výhody. Do obýváku se např. nešíří různé pachy z kuchyně (smažení atp.), příchozí návštěvy nemusí být svědky vašeho kuchyňského nepořádku a pokud chce jeden člen rodiny sledovat telku a druhý skromně pít kávu, není to problém. Jídelna také často slouží zároveň jako pracovna. A je-li spojená s obývákem a kuchyní, ticho a klid byste v ní hledali jen velmi těžko.
Závěsy a záclony
Různé dispozice kuchyně s obývákem
Při plánování opětovného oddělení kuchyně a obýváku je důležité zvážit možnosti, které prostor nabízí. Třeba u panelákových bytů šlo téměř vždy o dvě samostatné místnosti oddělené dveřmi. Nájemníci dveře i se zárubní vybourali, zvětšili otvor dveří z 80 na 200 cm a více, případně rovnou zbourali celou stěnu. V takovém případě lze stěnu opět dozdít a vsadit do ní dveře nebo do velkého vzniklého otvoru vsadit široké dvoukřídlé či posuvné dveře.
Pokud však žijete v novostavbě s denní místností o rozloze např. 6 × 9 metrů, jen stěží ji předělíte příčkou. V nově vzniklé místnosti by totiž mohlo být málo světla, případně by příčka musela končit v některém z oken. Podobně jsou pak na tom i denní místnosti s dispozicí ve tvaru písmene L. Jaké jsou tedy možnosti, když nová zděná příčka nepřipadá v úvahu?
Zalamovací dveře nezaberou téměř žádné místo ↓
TV stolky
Oddělení denní místnosti prosklenou příčkou
Prosklená příčka nezabere žádné místo, protože má tloušťku pod 3 cm (na rozdíl od zděné příčky, která může mít i 20 cm). Zvukově i pachově spolehlivě oddělí kuchyni od obýváku či jídelny, ale zároveň propustí z jedné místnosti do druhé téměř 100 % původního světla. V případě, že toto řešení zkombinujete se zalamovací konstrukcí, můžete celý prostor opětovně otevřít např. na velkou rodinnou oslavu.
Takové řešení v místnostech vytvoří pocit vzdušného prostoru ↓
Optické oddělení kuchyně a obývacího pokoje
Jedním ze současných trendů v interiérovém designu jsou tzv. lamely. V naší nabídce najdete třeba kolekci nábytku Lamelo, jejíž součástí jsou i posuvné dveře ideální právě pro předělení dvou místností. Z lamel se pak kromě nábytku či panelů na stěnu vyrábějí i přímo předělovače místností, jejichž součástí mohou být např. vestavěné police na knihy. Jde přitom o poněkud stabilnější a trvalejší optické předělení místností než v případě zmiňovaného paravánu, které však zvládnete realizovat i svépomocí a do domu vám vnese vkusnou špetku Japonska.
Rozdělovače místností působí esteticky a nezaberou žádné místo ↓