Jak svépomocí zbavit gauč fleků

Flekatý a všelijak umouněný gauč je noční můrou každého milovníka pořádku. Gauče, sedačky, pohovky a křesla přitom nebývají zrovna nejlevnější záležitostí a pořizujeme je s vidinou, že vydrží až desítky let. Pokud jste si navíc vybrali gauč ve světlejším odstínu, je dost pravděpodobné, že se na něm dříve či později nějaký ten flíček objeví – zejména v domácnostech s dětmi, mazlíčky či častými hosty. Jak tedy s gaučovými skvrnami zatočit?

cista sedacka-1

Jak vyčistit gauč od fleků a skvrn?

Nejrychlejší a nejsprávnější odpovědí je jednoznačně tepovač. Dnešní tepovače jsou totiž určeny k čištění nespočtu různých povrchů a látek. Pracují na principu, při němž do látky vstříknou trochu vody smíchané s čistícím prostředkem a pomocí speciálního jemného kartáče odstraní uvolněné nečistoty. Modernější přístroje pak tuto vodu okamžitě odsají druhou částí hubice, díky čemuž gauč, matrace či koberec nezůstávají zbytečně vlhké. Voda s čistícím prostředkem absorbuje dostatek nečistot a je okamžitě odsáta. Má to však jeden obří háček. Opravdu kvalitní tepovač stojí hromadu peněz a přitom jej s největší pravděpodobností použijete jen několikrát za život. V neposlední řadě jsou tyto stroje opravdu velké a ne každý má doma dostatek prostoru na jejich uskladnění.

Deky

 

Přípravky pro vlastnoruční odstranění fleků

Vězte, že vše potřebné na vytvoření čistícího prostředku k odstranění celé plejády gaučových fleků už máte doma. Budete potřebovat sodu bikarbonu (jedlá soda), prací prášek nebo ocet. Všechny tyto ingredience lze použít na většinu pohovek a gaučů (látkové, kožené i na ty z ekokůže) bez obav z jejich poškození. Tyto složky totiž nejsou ani zdaleka tak agresivní jako některé originální přípravky pro tepování. Stačí je jednoduše smíchat s čistou vodou, do roztoku namočit houbičku na nádobí a pustit se do práce. Ocet a soda bikarbonu přitom odstraňují i ​​nepříjemné pachy, prací prášek zase gauč krásně provoní.

Návod k odstranění gaučových fleků a skvrn

Před samotným čištěním gauč nejdříve vysajte od nečistot jako prach, vlasy nebo chlupy. Následně houbičkou namočenou v nachystaném roztoku jemně očistěte postižená místa – snažte se však gauč zbytečně nepromáčet. Pokud se flek zmenšuje nebo je světlejší, ale nemizí úplně, je třeba úkon opakovat. Roztok však nesmí být příliš silný – např. použití čistého octa by mohlo některé povrchy či barvy poškodit. Mimořádně důležité pak je, abyste flek vždy očistili co nejdříve, ideálně hned po gaučové nehodě. Jen tehdy lze opravdu spolehlivě a dočista odstranit třeba i červené víno či jiné zákeřné tekutiny, potraviny atp. Čím déle budete čekat, tím obtížněji to půjde.

Závěsy a záclony

 

Správné vysušení očištěného gauče

Gauč je po očištění třeba i správně vysušit. Pokud je to možné a dovoluje vám to počasí, klidně jej vytáhněte na zahradu či terasu. Na očištěná místa můžete také přikládat papírové kapesníky a přitlačovat je tak dlouho, dokud nevysají většinu vody. Očištěné místo lze následně jemně dosušit fénem, ovšem z dostatečné vzdálenosti a ideálně studeným vzduchem.

Objednejte si tepovací firmu nebo si tepovač půjčte

Jestli potřebujete gauč či sedačku zbavit straších fleků od kávy, krve, borůvek nebo jiných zaťatě odolných nečistot, na které již svépomocné rady nefungují, stále máte dvě jednoduché a praktické možnosti. Mobilní úklidové služby se u vás za hodinku postarají o důkladné vytepování gauče, ale i dalších povrchů v domácnosti – a zaplatíte za to klidně jen pár stovek. V neposlední řadě si můžete tepovač půjčit – v nabídkách půjčoven nářadí atp. běžně najdete i dost výkonné přístroje.