Jak vybrat matraci pro seniory

V mnoha článcích píšeme, jak je důležité vybrat kvalitní matraci pro novorozeňata, proč a čím během dětství matrace ovlivňují zdravý vývoj páteře, ale také jak vám v dospělosti dobrá matrace pomůže s bolestmi zad. Skutečný význam kvalitních matrací však přichází zejména ve vyšším věku, kdy se téměř nikdo nevyhne zdravotním problémům souvisejícím i s pohybovým aparátem. Jak přežít podzim života v plném komfortu a dopřát si spánek, který vám dodá dostatek energie a elánu na všechny aktivity?

matrac_pre_seniorov

Investice do matrace se vždy vyplatí

Investice do kvalitní matrace jednou za pár let i během důchodového věku je stále lepší než neustálé utrácení za léky proti bolesti, návštěvy ortopeda a jiné náplasti na problémy s páteří či pohybovým aparátem. Celoživotní spaní na špatné matraci už nevrátíte, přesto vám ale kvalitní matrace může pomoci zvrátit přicházející bolesti. Spolu s pravidelným cvičením, aktivním životním stylem a v mnoha případech i se snížením hmotnosti se za opravdu krátkou dobu můžete probouzet plní energie a bez bolesti. Jakou matraci si vybrat? Všechno se odvíjí od vašeho věku a zdravotního stavu. Máme odlišná doporučení pro aktivní seniory bez zdravotních problémů než pro ležící pacienty.

Matrace Materasso

 

Matrace pro seniory podle zdravotního stavu

Odrazovým můstkem při výběru matrace pro seniora je jeho aktuální zdravotní stav. Pokud je mu kolem šedesáti let a netrpí nadměrnými bolestmi, lze vybrat matraci podle tvrdosti, případně podle materiálu. Tabulku tvrdosti najdete u všech našich produktů a snadno tak vyberete model podle hmotnosti. Výběrem matrace podle tvrdosti dosáhnete zlaté střední cesty – příliš tvrdá i měkká matrace může při spánku na zádech či na boku deformovat páteř, přičemž důsledky pocítíte hned po probuzení. Pokud chcete dát přednost matracím z konkrétního materiálu jako např. pěnovým, kokosovým nebo taštičkovým matracím, vězte, že i mezi nimi si najdete model s dostatečnou nosností a správnou tvrdostí.

Antidekubitní matrace pro seniory

Pro pacienty připoutané na lůžko jsou jedinou možností antidekubitní matrace. Mnoho lidí po nich však sahá i při ležení, které trvá jen několik týdnů či měsíců, třeba během zotavování se po operaci. Antidekubitní matrace spolu s důkladnou hygienou a pravidelným měněním polohy ležícího totiž zabraňují vzniku nepříjemných a bolestivých proleženin, což jsou největší komplikace spojené s ležícími pacienty.

Matrace na polohovatelnou postel

Senioři trpící zdravotními problémy souvisejícími s pohybem jsou často odkázáni i na manuálně či elektricky ovládané polohovatelné postele. Polohovatelná postel umožňuje snadnější vstávání a často je vybavena i pomocným držadlem. Ne všechny typy matrací jsou však vhodné na polohovatelnou postel – např. matrace s kokosovou deskou se mohou při ohýbání snadno zlomit. V takovém případě doporučujeme sáhnout spíše po speciálních matracích na polohovatelný roštskládacích matracích, případně po těch pěnových.

Ortopedické matrace proti bolestem zad

Existují také ortopedické matrace, které může doporučit lékař v závislosti na typu vašich bolestí a dalších problémů. Mezi ortopedickými matracemi najdeme často i tzv. zónové matrace, které mají v jednotlivých částech rozdílnou tvrdost, čímž pomáhají lépe rozložit váhu těla a předcházet vzniku dalších bolestivých míst. V ortopedických matracích najdete často oblíbenou paměťovou pěnu, která je pevná, ale mimořádně pohodlná. Ortopedické matrace pak doporučujeme kombinovat s ortopedickými polštáři.

Vrchní matrace

 

Zdravotní a antialergické matrace

Mezi matrace nejčastěji vyhledávané seniory patří i zdravotní a antialergické matrace. Alergie na jistý materiál použitý v matraci vám sice nezpůsobí bolesti zad, ale vyrážky na pokožce, ucpaný nos či opuchlé oči spánek rozhodně nevylepší. Máte-li alergii na některý z materiálů v našich matracích (latex, kokosové vlákno a další), můžete si vybrat antialergické modely bez konkrétního alergenu a užít si ničím nerušený spánek.