Najít ideální polohu na spánek není jednoduché. Poloha, ve které spíme, má společně s dalšími faktory (kvalita matrace, teplota a množství kyslíku v místnosti, jídlo konzumované před spánkem, množství kofeinu v krvi...) výrazný vliv na to, jak se v konečném důsledku vyspíme. A pozor, kromě případných ranních pocitů ztuhlosti má poloha při spánku vliv i na funkčnost některých orgánů. Pojďme se tedy rovnou podívat na to, v jaké poloze byste (ne)měli spát.
Když se dobrému spánku nedaří
Určitě to znáte. Pořídíte si kvalitní matraci, anatomický polštář, před spaním meditujete či čtete literaturu faktu, vyhýbáte se modrému světlu jako čert kříži, nejíte těžká jídla, ložnice je ukázkově větraná... Zkrátka se zaťatě držíte rad, které jsme už několikrát probírali na našem blogu. Přesto se však ráno probouzíte ztuhlí, unavení, s bolestmi zad, někdy též chraptíte, jste zahlenění nebo vás pobolívá břicho. Samozřejmě může jít o jinou příčinu daných potíží, kterou není dobré podceňovat. Ale velmi pravděpodobně je na vině i nesprávná spací poloha.
Manželské matrace
Správná poloha při spánku
Jaká je ta nejlepší poloha při spánku? Na takovou otázku pochopitelně neexistuje jednoznačná odpověď. Některé polohy jsou řekněme zdravější, jiné zase méně. Odborníci se pak většinou shodují na tom, že nejlepšími spacími polohami jsou polohy na zádech či na boku a až po nich spánek na břiše. Všechny tři však mají svá ALE.
Spánek na boku
Při spaní na boku záleží i na tom, na kterém boku spíte. Spánek na levém boku vyvíjí větší tlak na játra, plíce a žaludek, spát na pravém boku by zase neměli spát ti, které trápí pálení žáhy. Na levém boku se pak doporučuje spát v těhotenství pro lepší prokrvení dítěte, přičemž je též vhodné umístit mezi kolena polštář nebo přikrývku.
Spánek na boku a velmi tvrdá či měkká matrace
Při spánku na boku hraje důležitou roli i výběr matrace podle tvrdosti. Právě v této poloze se totiž může nejvíce deformovat páteř, a to v případě spánku na příliš tvrdé i příliš měkké matraci. Příliš tvrdá matrace totiž tělu nedovolí přirozeně stlačit spací povrch, v důsledku čehož zůstanou hlava a nohy nízko a střed těla vysoko. Na měkké matraci se zase nejtěžší střed těla propadne hluboko pod úroveň hlavy a nohou, což opět způsobí boční deformaci páteře.
Spánek na zádech
Pokud spíte na zádech a máte natažené nohy, doporučujeme vložit pod kolena válcovitý polštář, aby se zbytečně neodlepovala spodní část zad od podložky, což vytváří přílišný tlak na páteř a ráno se téměř jistě probudíte s bolestmi v kříži. Při spánku na zádech během nachlazení zase hrozí snadné stékání hlenů do krku, přičemž s otevřenými ústy po celou noc navíc dojde k ještě většímu vysušení a podráždění sliznic. Kromě toho budete při spánku na zádech pravděpodobně chrápat.
Spánek na zádech jako nejlepší spací poloha
I přes mnohé protichůdné výzkumy se spánek na zádech označuje za nejpřirozenější polohu pro odpočinek. Není proto překvapením, že dlouhodobě ležící pacienti tráví 24 hodin denně právě na zádech. Imobilní pacienty je v takovém případě samozřejmě nutné polohovat, aby se zabránilo vzniku proleženin. Pokud pak trávíte delší dobu rekonvalescencí právě ležením na zádech (např. se zlomenou nohou), doporučujeme používat antidekubitní matraci.
Noční stolky
Spánek na břiše
Tato poloha je sice doporučována nejméně, ale i tak má jednu velkou výhodu. Při spánku na břiše dochází k velké úlevě od bolestí zad způsobených např. sedavým životním stylem. Ovšem zároveň je při spánku na břiše vyvíjen velký tlak na spodní část páteře a při otočení hlavy na stranu navíc trpí celá páteř.
Při spánku na břiše trpí celé tělo
Spánek na břiše též leckdy souvisí s tváří položenou na polštáři, což výrazně ovlivňuje rychlejší tvorbu vrásek. Kromě toho pak trpí i vaše chodidla – jsou-li propnutá, dochází k přetížení achilovky. Pokud se naopak zapíráte prsty o matraci, přetěžuje se plantární fascie nohy (klenba). Při vytočení jedné nohy bokem a pokrčení kolena pak dochází k nerovnoměrnému tlaku na kyčle. Pokud navíc při lehu na břiše používáte polštář, krční páteř se výrazně deformuje a ráno se můžete probudit s bolestí hlavy.
Co když ale dokážete usnout jen v poloze na břiše? Snažte se spát na rovné a pevné podložce nebo tvrdé matraci bez polštáře. Ovšem pozor – ležení na břiše je skvělou relaxační polohou v případě, že máte chodidla volně spuštěná na konci postele a hlavu v polštáři ve tvaru kruhu nebo podkovy podobně jako na masážním stole.
Nejhorší poloha při spánku
Jaká je tedy úplně nejhorší spací poloha? Vynecháme-li různé akrobatické pozice, k nimž se někdy uchylují spáči po nadměrné konzumaci lahodných nápojů, nejhorší poloha na spánek je rozhodně v sedě, respektive v nějaké hybridní poloze mezi sedem a lehem, kdy jsou celá záda zakulacená. Pokud se po probuzení z takové polohy např. na gauči nedokážete ani postavit, je to proto, že při ní neskutečně trpí celá páteř.
Správná poloha hlavy při spánku
Pokud můžeme říci, že nejlepší poloha při spánku je na zádech nebo pravém boku, co pak s hlavou? Aby při spánku na boku nedocházelo k deformaci krční páteře, je třeba hlavu podložit pevným anatomickým polštářem. A aby se vám střed těla nezaryl do matrace, což by zase způsobilo deformaci spodní části páteře, doporučujeme spát na co nejtvrdší matraci.