Roztoči. Pro někoho jen abstraktní slovo, pro někoho neopodstatněný strach z podivných tvorečků, ale pro jiného noční můra spojená s nepříjemnými alergickými reakcemi. Všichni však máme jedno společné – s roztoči se setkáváme každou noc. Co je to za organismy, proč se vyskytují právě v matracích, jaké problémy mohou způsobit alergikům a jak se jich můžeme zbavit?
Co jsou to roztoči
Roztoči jsou drobní členovci, kteří patří do třídy pavoukovců. Volným okem nejsou viditelní, a proto je většina lidí v podstatě ignoruje. Při zvětšení mikroskopem byste však viděli tvory podobné klíšťatům nebo pavoukům. Mnoho druhů roztočů je parazitických a nebezpečných, přenášejí různé nemoci a způsobují alergii na roztoče. Některé druhy roztočů pak mohou měřit až 2 cm. Do stejné skupiny patří i známá klíšťata, která známe z přírody, ale s neviditelnými prachovými roztoči nemají téměř nic společného.
Prachoví roztoči
Mnoho lidí trpí různými alergiemi, přičemž hlavním alergenem domácího prachu jsou právě roztoči, nikoliv samotný prach. Roztoči a jejich produkty představují pro alergiky a citlivé osoby značné zdravotní riziko, které může vyvolat až anafylaktický šok. Roztoči se běžně vyskytují v kobercích, čalouněních, plyšových hračkách a především v matracích a dalších lůžkovinách (polštáře, peřiny, ložní prádlo), kde mají ideální vlhkost, teplo a dostatek potravy. Roztoči se živí zbytky lidské kůže, ale též plísněmi, kvasinkami a některými bakteriemi.
Zdrojem přísunu vody je pro ně okolní vlhkost, kterou produkuje lidské tělo pocením a dýcháním. Roztoči vodu nepijí, ale vstřebávají ji povrchem svého těla. Prachoví roztoči přežívají ve vhodných podmínkách několik týdnů a během tohoto období se páří až čtyřikrát. Samička za svůj život naklade 40 až 80 vajíček, z nichž se další dospělí jedinci vyvinou přibližně za 30 dnů. Prachoví roztoči nemají žádný známý význam nebo přínos, na rozdíl od jiných druhů v přírodě.
Kokosové matrace
Roztoči v matraci
Roztoči obývají celý náš domov. I když si koupíte novou matraci, již po několika dnech se v ní usadí noví roztoči, které do ní přinesete z oblečení, dětských plyšáků nebo dokonce z okolního nábytku, koberců a dalších měkkých povrchů v domácnosti. Roztoči žijí v hlubších vrstvách matrace a v noci vylézají na její povrch, kde konzumují zbytky naší odumřelé kůže.
Alergie na roztoče
Projevy alergie na roztoče jsou identické s projevy působení jiných alergenů. Základními příznaky pak mohou být ucpaný nos a zarudlé oči, zejména ráno po probuzení. Neméně časté jsou také celková únava, nespavost a dokonce kožní projevy v podobě různých ekzémů. Alergii na roztoče však nejlépe stanoví imunoalergolog po absolvování kožních vyšetření nebo krevních odběrů.
Preventivní opatření proti roztočům
Pravidelným větráním, udržováním vlhkosti v domě na rozumné úrovni (45 až 55 %), ale i vysáváním a tepováním měkkých povrchů v domácnosti můžete výrazně snížit množství roztočů. Ložní prádlo je třeba prát každý týden a ideálně na 60 stupňů. Matrace je vhodné pravidelně větrat venku na slunci, a pokud je vybavena odnímatelným potahem, perte pravidelně i ten. Povlečení doporučujeme ukládat do suché skříně až po řádném vysušení, roztoči totiž milují vlhko, teplo a tmu. Pokud je to možné, odstraňte z domu co nejvíce předmětů, které roztoči vyhledávají (záclony, plyšové hračky atd.).
Jak se zbavit roztočů?
Roztočů se nikdy nezbavíte úplně, ale jejich počet lze snížit na minimum. Výborným řešením je používání antialergických materiálů, například antialergických matrací, polštářů a podobně, které roztočům nevytvářejí dobré podmínky. Nevyhovuje jim ani mráz, takže pokud dáte v zimě matraci i peřiny na celý den na balkon či terasu, eliminujete opravdu velké množství roztočů. Podobně je to se silným slunečním zářením během léta, které zase matraci dokonale vysuší i od té nejmenší zbytkové vlhkosti.