Jak pracovat s teplotou a vlhkostí vzduchu během spánku

Ideální teplota v ložnici hraje klíčovou roli při dosahování kvalitního a hlubokého spánku. V dnešním článku se dozvíte, jaký vliv má teplota na vaše tělo během celé noci a proč by měla být teplota ve spací místnosti nižší než ta, na kterou se běžně vytápí interiér. Ukážeme vám různá doporučení ideálního teplotního rozmezí pro optimální spánek a projdeme tipy, jak v ložnici udržet správné klima v létě i zimě a jak může jednoduchá úprava teploty a vlhkosti zlepšit váš odpočinek.

kurenie

Ideální teplota v místnosti na spánek

Podle různých zdrojů a studií je ideální teplota pro spánek v rozmezí 17 až 21 °C. V mnohých z nich jsme však našli konkrétní číslo, a to přesných 18 °C. Při této teplotě v těle nejefektivněji probíhají regenerační procesy zodpovědné za náš fyzický i psychický odpočinek. Při vyšších teplotách tělo nepracuje tak efektivně, protože musí vynaložit velkou část energie na ochlazování. Je dobře známo, že právě během spánku klesá tělesná teplota, a to klidně až o celý jeden stupeň. I proto se při horečce nejenže dobře nevyspíte, ale můžete se celou noc budit. Příliš vysoká i příliš nízká teplota navíc snižují pocitový komfort během spánku. Při vysoké teplotě se potíme a jsme neklidní, při nízké se tělo naopak snaží zahřát třesením. Stále se bavíme o teplotě okolního vzduchu, teplota pod peřinou je samozřejmě vyšší.

Noční stolky

 

Ideální vlhkost při spánku

Na kvalitu spánku působí i vlhkost okolního vzduchu. V zásadě platí, že by měla být mezi 40 až 60 %. Nízká vlhkost vysušuje dýchací cesty, vysoká zase podporuje růst plísní, množení bakterií a podobně. Čím nižší teplota je v místnosti, tím vyšší může být vlhkost a naopak. Vlhkost vaší matrace byste měli udržovat na minimu pravidelným větráním, díky čemuž nebudete později muset bojovat s plísněmi, roztoči a jinými neduhy, které se v matraci zabydlí. Vlhkost pak můžete regulovat pomocí zvlhčovačů, nebo naopak vysoušením a správným větráním.

Vliv teploty vzduchu na spánek

Nevhodná teplota se okamžitě přetaví do snížené hladiny melatoninu – hormonu spánku, což má okamžitý vliv celkovou kvalitu odpočinku. Proto se snižuje i naše odolnost a imunita při boji s infekcemi. Nízká teplota může naopak negativně ovlivnit (zvýšit) krevní tlak, protože se tělo snaží zahřát. Největší vliv má teplota na náš REM spánek, při kterém tělo nedokáže regulovat tělesnou teplotu.

Méně je v tomto případě více

Pro otužilce a dobrodruhy máme dobrou zprávu. Nemusíte se bát ani mnohem nižších teplot, než jsou ty, které doporučujeme v úvodu článku. Pokud se občas v libovolném ročním období rozhodnete přenocovat venku ve stanu, teplota může klidně klesnout i pod 10 °C. V tomto případě je důležité, aby bylo v komfortní teplotě samotné tělo (např. v dostatečně kvalitním spacáku určeném do podmínek s nízkými teplotami). Vdechování chladného vzduchu vám jen prospěje a pokud budete od chladu a vlhkosti zespodu izolováni kvalitní karimatkou, vyspíte se mimořádně kvalitně.

Jak regulovat teplotu během spánku

Snadno se o tom píše, ale dobře víme, že ochladit pokoj během léta v rozpáleném městském bytě bez zateplení a klimatizace není vůbec jednoduché. Ve dne mějte okna zavřená a žaluzie stažené, aby se do místnosti dostalo co nejméně tepla. Větrejte hlavně v noci a klimatizaci používejte velmi opatrně, není příliš kompatibilní se zdravým spánkem. Okno si můžete otevřít i v zimě. Pokud použijete jen ventilaci, vzduch se bude vyměňovat v podobné míře jako při zapnuté rekuperaci. Vsaďte také na kvalitní přikrývku či peřinu, klidně např. z ovčí vlny, která skvěle pomáhá regulovat teplotu. Pokud vám je horko, vždy můžete jednu nohu vystrčit ven. :-)

Ložní povlečení

 

Přikrývky, ložní prádlo a matrace

Kromě vhodné přikrývky je důležité dbát i na správný výběr matrace a ložního prádla. Ložní prádlo by mělo být lehké a vzdušné a matrace by měla pomáhat regulovat vlhkost, ale zároveň dostatečně izolovat od případného chladu zespodu. Pokud se nadměrně potíte, doporučujeme prát ložní prádlo každý týden a na matraci používat vhodný návlek či chránič, který se dá čistit samostatně, čímž umožní udržovat matraci v suchu a zachovat její vlastnosti jako např. cirkulaci vzduchu.