Máte v posteli blechy? Víme, jak se jich zbavit!

Blechy jsou sice miniaturní stvoření, ale když se vám zabydlí v posteli, rozhodně je nelze považovat za maličkost. Pokud se v noci nebo ráno probudíte s červenými, oteklými a svědivými místy na těle, pravděpodobně jste sdílíte lůžko s nějakým škůdcem. V nejlepším případě to může být komár, v tom horším štěnice nebo některý z bleších druhů (psí, kočičí či lidské). Přečtěte si, jak se blechy dostanou do postele, co vám mohou způsobit a jak se jich efektivně zbavit.

Blby text

Co je vlastně blecha

V současnosti je známo více než 1 600 druhů blech, z toho přes 100 druhů se vyskytuje právě u nás. Jedná se převážně o černý bezkřídlý hmyz o velikosti 1 až 4 mm. V našich podmínkách jsou nejrozšířenější hlavně psí a kočičí blechy, ale výjimečně se můžete setkat i s blechou lidskou. Kvůli různým mylným informacím, které se objevily i v některých populárních filmech, se lidé často domnívají, že psí a kočičí blechy na člověka nejdou. Opak je přitom pravdou – pokud máte bleší štípance, pravděpodobně jde právě o psí nebo kočičí odrůdu. Lidské blechy se pak vyskytují hlavně na místech s vyšší koncentrací lidí a nižšími hygienickými standardy.

Další škůdci v posteli

Kromě blech se v posteli můžete setkat i s dalšími nechtěnými nájemníky, a to zejména se štěnicemi. Těch byste si však snadno všimli i pouhým okem, protože dosahují velikosti až 8 mm. Bývají aktivní hlavně v noci a ačkoliv jejich štípance připomínají ty bleší, v případě štěnic jsou kousnutí téměř vždy v jedné řadě a tvoří jakousi cestičku. Štěnice však nepřenášejí žádné nebezpečné choroby. Dalšími obyvateli vaší postele mohou být tzv. prachoví roztoči, kteří se dokáží zabydlet hluboko v matracích. Jsou však okem neviditelní a člověka nekoušou, způsobují hlavně alergické reakce vyvolané vdechováním jejich odumřelých částí a výkalů.

Matrace z naší nabídky podle materiálu

 

Jak se blechy dostanou do postele a proč jsou nebezpečné

Nejčastěji blechy do postele přinesou domácí mazlíčci – pes nebo kočka. Stejně tak se však blechy umí zabydlet v posteli třeba na chatě, kam jezdíte nepravidelně. V takovém případě jsou za přítomnost blech v posteli zodpovědní např. drobní hlodavci jako myši, kuny či potkani. Pokud z takového zvířete blecha odpadne, klidně přežije i celý rok bez potravy, v tomto případě bez krve. Pohodlně si tedy počká v posteli na vaši návštěvu.

Blechy dokážou zanechat opravdu nepěkné štípance. Podobně jako u zmíněných štěnic bývá štípanců vždy víc (min. tři na jednu blechu) a bývají umístěny blízko sebe, nikoliv však v dokonale rovném řádku jako u štěnic, ale rozptýlené např. na ploše 5 × 5 cm. Blechy jsou nebezpečné hlavně proto, že přenášejí mnohé nebezpečné infekční nemoci, případně i parazity jako třeba tasemnice.

Jak se zbavit blech v posteli

Blechy mají rády vlhká a teplá místa, takže právě matrace je pro ně hotové wellness centrum s plnou penzí (vaše krev). Jak je tedy z postele vyhnat? Nejprve je třeba důkladně vyprat ložní prádlo, potah i chránič matrace, vysát celou místnost i všechny štěrbiny v posteli, podlaze a okolním nábytku a ideálně vše důkladně umýt. Tento krok bude nutné zopakovat i několikrát, pokud se některé bleše podaří ukrýt a přežít. Existují i speciální spreje proti blechám, štěnicím a dalším škůdcům, které můžete aplikovat na všechny povrchy ve své ložnici. Babské rady doporučují např. použití soli, esenciálních olejů nebo bylinek na odpuzení blech, ale jak to bývá, většinou nic z toho nefunguje. Důsledná hygiena a chemické přípravky jsou v boji proti blechám větší jistota.

Prevence proti blechám v posteli

Nejlepší zbraní proti usídlení blech ve vašem lůžku je jednoznačně prevence. Připravili jsme pro vás několik tipů – preventivních opatření, díky kterým se blechy budou vaší posteli obloukem vyhýbat.

  • Mazlíčci by měli mít svůj pelíšek. I když máte ta nejčistší bytová plemena, mohou blechy chytit někde venku od jiných zvířat a přinést je k vám. Vhodné je i používání zvířecí kosmetiky proti blechám (šampony, spreje, obojky).
  • Pravidelnou výměnou ložního prádla a větráním matrace snížíte riziko zabydlení blech, ale též štěnic, roztočů nebo plísní ve své posteli. Pouze čistá a suchá matrace je zdravá matrace.
  • Pokud jezdíte na chatu, vždy si vezměte čisté ložní prádlo s sebou a nenechávejte ho na chatě napospas nežádoucím návštěvníkům. Matrace a přikrývky zabalte do igelitových obalů, díky čemuž do nich nepronikne žádný škůdce. Předtím je však nezapomeňte vyvětrat.

Taštičkové matrace