Spánkem průměrně strávíme až třetinu života. Proč je zdravý spánek tak důležitý? To nám každoročně připomíná Světový den spánku (World Sleep Day), který letos připadá na 17. března. Co je třeba vědět o této prospěšné a příjemné činnosti a jak pracovat na tom, aby byl náš spánek ještě blaženější? Dozvíte se v našem článku.
Odkdy se slaví Světový den spánku
Světový den spánku vznikl v roce 2008 a každoročně připadá na jiný den, většinou v druhé polovině března. Kromě tohoto máme také Mezinárodní den zdravého spánku, který je pevně dán na 21. 3., což je zároveň první jarní den. Oba tyto dny mají za úkol připomenout důležitost zdravého spánku. Také se snaží ukázat, jak může nedostatek spánku pohnout zdravím, ale též chtějí zvýšit povědomí o faktorech ovlivňujících celkovou kvalitu spánku.
Proč je zdravý spánek důležitý
Během spánku se v našem těle děje obrovské množství procesů, bez kterých bychom dlouhodobě nedokázali fungovat. Kromě regenerace svalstva, odpočinku očí a „vypnutí“ mozku jde např. o přeměnu krátkodobé paměti na dlouhodobou. Spánek se přitom skládá z různých fází (nejdůležitější jsou REM a Non-REM fáze), přičemž v každé z nich se s tělem děje něco jiného. Podrobněji si o nich můžete přečíst v našem samostatném článku. Hluboký spánek je pak nejdůležitější v období dospívání, kdy tvoří důležitou součást podmínek zdravého fyzického i psychického vývoje dětí. Stejně jako délka samotného spánku je ovšem důležitá i jeho kvalita.
Taštičkové matrace
Příčiny nekvalitního spánku
Identifikovat příčiny nekvalitního spánku jsou poměrně jednoduché. Mezi první skupinu mohou patřit různé psychické stavy (např. stres, strach, přílišná únava a podobně). Další skupinou jsou různé fyziologické stavy (chlad/horko, bolesti, hyperaktivní močový měchýř, různé bolesti či zdravotní potíže). Kromě toho pak mohou kvalitu spánku ovlivnit i různé léky, alkohol, nikotin, ale dokonce i přílišná konzumace kofeinu.
Důsledky nedostatku spánku
Důsledky nedostatku kvalitního spánku mohou být stejné, jako jeho příčiny – což nakonec vyústí v nekonečnou smyčku. Nespíte, máte stres, že nespíte, z čehož opět nemůžete klidně spát. Jednoduchá rovnice. Při nedostatku spánku se může objevit řada psychických i fyzických důsledků, od zmíněné nervozity a únavy přes úzkost a podrážděnost až po záněty, bolesti či dokonce zranění a onemocnění způsobená oslabenou imunitou a organismem. Mezi ty méně nebezpečné pak mohou patřit výkyvy nálad a pokles výkonnosti v práci.
Tipy pro zdravý spánek
Pokud trpíte chronickým nedostatkem spánku, okamžitě to konzultujte se svým lékařem, který vám doporučí další postup. Pokud se spánkem problémy nemáte, ale víte, že byste mohli jeho kvalitu a množství zlepšit, řiďte se těmito radami.
- Spěte cca 7 a půl hodiny denně, pokud si to tělo žádá po náročném dnu, klidně až 9 hodin (více zde).
- Alespoň hodinu před spánkem se vyhněte modrému světlu z chytrého telefonu, TV atd.
- Před spánkem vyvětrejte ložnici a pokuste se zajistit mikrovětrání po celou noc.
- Spěte v místnosti, kde je přibližně 18 °C, ne o moc více ani o moc méně (více zde).
- Vyberte si kvalitní matraci, ideálně spíše tvrdší model, který lépe podrží tělo ve správné poloze.
- Nejezte na noc těžká jídla, nepijte alkohol či příliš mnoho tekutin a nekuřte.