Proč se v matraci tvoří plíseň a jak se jí zbavit?

Plísněmi se v životě setkáváme každý den. Ať už s těmi neviditelnými, o kterých často ani nevíme, s těmi, které jsou skryté v potravinách (například na dlouho skladovaném ovoci v plastových obalech), nebo s těmi, které se tvoří v naší domácnosti při dlouhodobém působení vlhkosti. Plíseň v koupelně lze snadno odstranit pomocí chlorového čisticího prostředku. Co však s plísní v matracích? Proč se tvoří a jak se jí zbavit?

plesen-1

Plíseň v matraci si všimnete okamžitě

Plísně na matraci si ve většině případů všimnete okamžitě. Tmavé skvrny na povrchu potahu matrace a nenapodobitelný zatuchlý zápach jistě upoutají vaši pozornost například při převlékání ložního prádla. Často se však plíseň objeví i uvnitř matrace, což si možná nevšimnete několik měsíců. Pokud má ideální podmínky, bude se tam množit a růst. Prvním znakem, že plíseň v matraci bují, je výskyt různých na první pohled alergických reakcí nebo zhoršení kvality spánku. Dlouhodobé vystavení plísni může způsobit například zúžení dýchacích cest. Nakonec se však plíseň objeví i na povrchu matrace.

Co způsobuje plísně v matraci?

To samé, co ji způsobuje kdekoliv jinde – vlhko a teplo. Praxe ukázala, že plíseň se může vytvořit i za jedinou noc. Při stěhování člověk často několik nocí spí na matraci položené jen tak na zemi, protože ještě nestihl sestavit postel. Tento způsob nocování však rozhodně nedoporučujeme, pokud máte v bytě nebo domě zvýšenou vlhkost, více se potíte a v zimních měsících máte zapnuté podlahové topení. Matrace, která se zahřívá shora, podlaha zespodu a která za noc zvlhne, je ideální prostředí pro vznik plísní. Už chápete, proč se matrace dává do určité výšky na rošt tvořený latěmi nebo lamelami a ne na pevnou desku? Díky tomu je matrace zespodu provětrávaná a může postupně schnout.

Které matrace jsou náchylné na plíseň?

Praxe opět ukázala, že některé druhy matrací jsou náchylnější k tvorbě plísně. Jedná se zejména o matrace vyrobené z přírodních materiálů. Nejcitlivější jsou pravděpodobně kokosové matrace, které, pokud je koupíte z nedůvěryhodného zdroje, mohou mít plíseň uvnitř už při koupi. Pokud je prodávající nesprávně skladuje, plíseň v nich přežije ve skladu dostatečně dlouho. K povrchové plísni na potahu matrace jsou náchylné všechny typy matrací.

Které matrace jsou naopak odolné proti plísni?

Proti plísni jsou nejodolnější matrace, které nejsou schopné nasávat vodu. Jedná se zejména o různé latexové vrstvy a některé typy pěnových matrací. Čím více vlhkosti matrace dokáže nasát, tím je náchylnější k plesnivění. Pružinové matrace jsou také velmi odolné proti plísni. Důležité je například používání ochranného obalu na matraci, potahu na matraci nebo chrániče matrace, který ji spolehlivě chrání před vlhkostí bez ohledu na materiál.

Prevence v boji proti plísním

Kromě používání zmíněných ochranných vrstev a nedávání matrace na zem můžete tvorbě plísně zabránit i jinak. U malých dětí doporučujeme používat nepromokavé plachty, aby se při noční nehodě vlhkost do matrace nedostala. Máte-li v bytě vyšší vlhkost, pravidelně větrejte. Otáčení matrace a její větrání na terase je také efektivním způsobem, jak se zbavit rizika tvorby plísní. V neposlední řadě je důležité matraci v případě nehody správně vysušit (platí to i pro čištění matrací). Byt v zimě zbytečně nepřetápějte, v chladnější místnosti se vám navíc lépe spí.

Jak odstranit plíseň z matrace?

Můžete vyzkoušet omýt postižené místo na matraci houbičkou namočenou v roztoku vody a nějakého chlorového čističe (například Savo). Peřiny, potah, prostěradlo a vše, co lze z postele sundat, vyperte na 60 stupňů a důkladně vysušte. Matraci nechte vyvětrat a pravidelně kontrolujte místo postižené plísní, zda se znovu netvoří. Pokud je matrace plesnivá celá, nelze ji zachránit a bude nutné ji vyměnit za novou.