REM spánek: Co se děje během REM spánku s tělem člověka?

Slyšeli jste už někdy o takzvaném REM spánku, ale nikdy jste se hlouběji nezajímali o to, co to vlastně je? V následujícím článku vám tento spánek nejen představíme, ale také vysvětlíme jeho důležitost během noci, ideální poměr REM a Non-REM spánku a připravili jsme si pro vás i spoustu užitečných tipů, které vám pomohou, pokud se každé ráno budíte nevyspalý.

rem-spanok

REM spánek

REM spánek můžete na internetu nalézt i pod jiným jménem, a to je takzvaný paradoxní spánek. Název REM je vlastně zkratka anglického rapid eye movement, což v překladu znamená rychlý pohyb očí. Když je člověk v této fázi spánku a zvedli byste mu víčko, uviděli byste, jak mu strašně rychle (a strašidelně) kmitá oční bulva. Raději to ale nedělejte. :) 

Procesy s tělem během REM spánku

REM spánek není důležitý pro odpočinek našeho těla. Během této fáze spánku se naše krátkodobá paměť transformuje na dlouhodobou. Pokud se tedy například učíte na maturitu či na zkouškové období, potřebujete co nejvíc kvalitního spánku s vysokým poměrem REM spánku. Pokud se vám sní velmi živé sny, děje se to právě během REM spánku.

Non-REM spánek

Během Non-REM (zkráceně NREM) fáze spánku dochází k vytoužené regeneraci vašeho těla. NREM tvoří přibližně 70% z celkové doby spánku a během noci se rozděluje ještě na NREM 1 až NREM 4, kde v každé z těchto fází dochází k jiným procesům v těle. Za noc lze zažít přibližně 4 až 5 těchto cyklů. 

Správný poměr fází spánku

Poměr, v jakém se střídají REM a jednotlivé NREM fáze vašeho spánku nemáte jak ovlivnit. REM spánek tvoří přibližně 25% z celkového času vašeho spánku a nejintenzivnější REM spánek zažíváte krátce před probuzením. Právě tehdy se vám mohou zdát ty šílenější sny. Co však ovlivnit můžete je celková kvalita vašeho spánku.

Jak zvýšit kvalitu vašeho spánku?

Pokud se každé ráno budíte dolámaní, ubolení, unavení a máte problém vstát z postele, je na čase pouvažovat nad tím, co všechno byste mohli udělat pro zvýšení kvality vašeho spánku. Mezi nejčastější doporučení patří nejíst alespoň hodinu před spánkem přílišné porce nebo těžká jídla. Stejně vám však při usínání nepomůže ani to, že budete hladoví. Kvalitu spánku mimořádně negativně ovlivňuje přítomnost modrého světla. Pokud je to možné, opět alespoň hodinu před spánkem se pokuste vyhnout obrazovkám, nebo použijte speciální filtry či brýle blokující modré světlo. Správná teplota v místnosti je opět více než klíčová. Komfortně se vyspíte iv případě, že budete mít v pokoji pouhých 10 stupňů. Pokud ovšem bude teplota vyšší než 23 stupňů, kvalita spánku jde dolů. Zlatá střední cesta je 18 až 20 stupňů. Vyvětraná místnost či dokonalá tma jsou další faktory, které ovlivňují kvalitu spánku. V neposlední řadě je důležitý i výběr správné matrace. Pokud je ten váš již proleželý, neváhejte a vyberte si novou matraci z naší nabídky za skvělou cenu.