Nápady pro zařizování obývacího pokoje najdete téměř na každém lifestylovém blogu. Spousta z nich je ale moc specifická – odráží např. preference autora či aktuální barevné trendy a prvky, které se do většiny typických českých obýváků stejně nehodí. Proto jsme si pro vás připravili několik univerzálních tipů pro obývací pokoje malé, velké, spojené s kuchyní, moderní nebo ty tradičně útulné, a to včetně názorných inspirativních ukázek.
Jak zařídit obývák minimalisticky
Minimalismus vládne světu. Takže pokud máte rádi čisté linie, co nejmenší množství věcí alias chytačů prachu a prostorně vzdušný interiér s dostatkem světla, je pro vás jako stvořený. Mimořádně důležité je pak vsadit na bledé odstíny, ale nemusí být nutně studené. Dominuje zde bílá, šedá, béžová i černá a všechny dekory dřeva. A jestli chcete do minimalistického obývacího pokoje vnést přece jenom trochu barev, sáhněte po pastelových odstínech, které nebudou příliš křičet.
Konferenční stolky
Jak zařídit velký obývací pokoj
Zařízení velkého obýváku může být finančně trochu náročnější. Dostatečně velký prostor vám dovolí vybrat si opravdu velkorysý gauč nebo rovnou třeba tři menší gaučíky. Ve velkém obývacím pokoji pak můžete vytvořit i více zón. Jednu oddechovou u krbu, druhou pro sledování telky a třetí třeba na cvičení. Chcete-li ve velkém obýváku zachovat co nejvíce prostoru, můžete se inspirovat prvním bodem v tomto článku a ponechat v něm jen minimum nábytku a doplňků.
Jak zařídit obývák spojený s kuchyní
Zejména v posledních dvou desítkách let se v novostavbách uchytil trend vytvoření jedné velké, tzv. denní místnosti, která je spojením kuchyně, obýváku a většinou i jídelny. V takovém pospolitém pokoji by rozhodně neměla chybět kuchyňská linka na míru s ostrůvkem v prostoru, který slouží jako další pracovní plocha pro vaření, případně jako barový pult či jídelní stůl. Právě taková nožička kuchyňské linky od sebe opticky oddělí kuchyni a obývací pokoj. Doporučujeme však, abyste do blízkosti tohoto pultu neumisťovali pohovku – při vaření ji můžete potřísnit něčím neodstranitelným. Pracovat můžete i s výhledem z obýváku do kuchyně, přičemž samotnou dispozicí můžete zamezit přímému nazírání až do hrnců.
Univerzální tipy pro zařízení obývacího pokoje
Je dobré mít v obýváku stabilně jen tolik míst k sezení, kolik lidí žije v domácnosti, případně kolik se v ní pravidelně alespoň jednou týdně vyskytuje. Sezení pro občasné větší návštěvy snadno vyřešíte malými barovými židlemi, sedacími vaky nebo židlemi z kuchyně – nemusíte mít plný obývák křesel a pohovek, na kterých většinu roku nikdo nesedí.
TV stolky
V žádném obývacím pokoji by však neměly chybět zútulňovací prvky a doplňky jako měkké deky, dekorační polštáře nebo koberce. Tu správnou atmosféru pro odpočinek, pocit bezpečí a komfortu ale obýváku jednoznačně dodají jedině a pouze živé květiny.