Předsíň či chodba je jedna z nejpoužívanějších a zároveň nejvíce podceňovaných místností. Tedy minimálně co se týče výběru nábytku, doplňků a další výbavy. Špatně zařízená předsíň může být nejen nepraktická, ale také nevzhledná. Ba co víc, je to část domova, se kterou se potkáváte asi úplně nejčastěji – při odchodu i návratu a často též při přechodu z kuchyně do obýváku, z ložnice do koupelny atp. Jak tedy předsíň zařídit, aby byla příjemná na pohled a plně funkční?
Jak zařídit předsíň či chodbu
Pokud máte doma opravdu prostornou předsíň, klidně do ní zakomponujte i nějaké posezení s konferenčním stolkem, kde se můžete vždy při odchodu či příchodu v klidu obléknout či svléknout, případně vyřídit záležitosti s hosty, které nechcete pouštět dál do bytu. Na velikou chodbu můžete klidně umístit i pěknou komodu, věšákovou stěnu či dokonce skříň. Chybět by neměl ani nějaký ten koberec, dekorace či velké zrcadlo. Pro další inspiraci mrkněte i na náš starší článek Co by nemělo chybět v moderní předsíni.
Jak zařídit hodně úzkou předsíň
Opravdová výzva přichází tehdy, když musíte zařídit skutečně velmi úzkou, např. panelákovou předsíň či chodbu. Připravili jsme tedy pro vás 7 užitečných tipů, které vám s tím pomohou.
1. Zavěste na zeď, co se dá
Závěsné police ve výšce nad hlavou ušetří opravdu mraky místa. Důležité je, aby byly ve výšce, kde na ně dosáhnete, ale zároveň do nich vyšší osoby nevrážely hlavou nebo rameny. Podobně postupujte i s různými přihrádkami na odkládání klíčů a jiných osobních věcí.
Běhouny
2. Předsíň není šatna
V předsíni opravdu nemusíte mít úplně všechny bundy. Aby byla vzdušnější, vždy v ní držte jen to, co aktuálně nosíte, nikoliv celý sezónní šatník. Pokud tam někdo i přes léto skladuje na věšáku oblíbenou zimní bundu, nemůže se divit, že trpí nedostatkem prostoru. Co tedy můžete, uskladněte někde ve skříni (mimo chodbu).
3. Světlejší barvy
Aby byla chodba opticky větší, vymalujte ji tou nejbělejší bílou, jakou seženete. Stejně dobře pak poslouží i jiné světlé barvy. Pokud do předsíně plánujete umístit nějakou věšákovou stěnu nebo komodu na boty, opět volte spíše bílý/světlý dekor v kombinaci se dřevem.
4. Zrcadlo
Zrcadlo umí předsíň opticky zvětšit, a to až dvojnásobně. Pokud jej navíc umístíte na dobré místo a v dobrém úhlu, dokáže odrazit i nějaké to pěkné denní světlo z vedlejších místností, čímž opět celou předsíň dokonale prosvětlíte.
5. Správné osvětlení
Nezapomeňte ani na správné osvětlení. I v případě, že milujete teplé žluté světlo, do předsíně se přece jen hodí spíše neutrální denní nebo studené bílé LED žárovky. Navíc, v předsíni se možná budete prohlížet vždy před odchodem v zrcadle, čemuž denní světlo taktéž velmi prospívá.
6. Využijte hluchá místa
Máte-li někde v předsíni malé hluché místo, klidně s hloubkou třeba jen 30 cm, šířkou 50 cm a výškou po strop, umístěte na něj např. malý taburet na sezení při přezouvání, případně (a ideálně) rovnou vestavěnou skříň. V té můžete skladovat všechny boty, aby zbytečně nezabíraly místo někde v průchozí části a nenačichlo vám od nich např. prádlo ve skříni v ložnici.
Závěsy a záclony
7. Skříňka na boty a posezení v jednom
Jednomu kousku nábytku se pravděpodobně nevyhnete – skříňka na boty/komoda, do které lze obuv uložit a zároveň poslouží jako sedátko. Před výběrem si však změřte chodbu a dbejte na to, aby vždy zůstal průchozí prostor minimálně 60, ideálně 80 cm a více. Až se totiž budete vracet s hromadou nákupních tašek nebo s kočárkem, jistě oceníte každý cenťák.