Anatomické polštáře už nenajdete jen v prodejnách nábytku či bytového textilu a doplňků. Leckdy je totiž předepisují samotní lékaři – nejčastěji na ortopedii a jiných příbuzných odděleních, a to jako podpůrnou formu řešení problémů bolestí pohybového aparátu nebo páteře. V našem článku si posvítíme na to, jak správně spát na anatomickém polštáři a jaké typy těchto polštářů vlastně existují.
Jak spát na anatomickém polštáři
Teorie je jedna věc, praxe druhá. Na našem blogu jsme už psali třeba i o tom, jakou polohu na spaní odborníci doporučují a jakou zase nikoliv. Ale ruku na srdce, jak často se budíte v poloze, ve které jste i usínali? Už během procesu usínání a první „ztráty vědomí“ pravděpodobně polohu změníte. A stejné je to i se spánkem na anatomickém polštáři. Přesto jsou však tyto polštáře navržené tak, abyste se ráno budili co nejméně polámaní a bez bolestí v oblasti krční páteře.
Polštáře a polštářky
Anatomický polštář – tvar válec
Anatomický polštář ve tvaru válce je jedním z nejjednodušších typů a stejně jednoduše se i používá. Můžete si ho dát klasicky pod hlavu, ale primárně je určen pod krk při spánku na zádech nebo na boku. Hlava tak zůstává přímo na podložce (nebo velkém tenkém polštáři) a krk má dostatečnou oporu v podobě válce.
Anatomický polštář – tvar vlna
Anatomický polštář ve tvaru dvou vln s prohlubní uprostřed se používá podobně, ovšem primárně jen při spánku na zádech či obecně při polehávání a odpočinku. Zatímco jedna vlna (zpravidla ta nižší) spočine pod vaším krkem, ta vyšší zafixuje temeno hlavy. Polštáře bývají pevné, nejčastěji vyrobené z paměťové pěny.
Ložní povlečení
Polštář z paměťové pěny
I klasické čtvercové nebo obdélníkové anatomické polštáře vám dokážou výrazně zvýšit komfort spánku. Je to podobné jako u tvrdší ortopedické matrace, která může být první noc poněkud nepohodlná, ale po čase pomůže úplně vytlačit ze života bolesti zad. Anatomický polštář z paměťové pěny se neslehne tak rychle, bude pod hlavou pevně držet a při spánku na boku dokonale zafixuje krční páteř ve vodorovné poloze, jako byste si pod hlavu dali své předloktí.
Tvrdý anatomický polštář
Tvrdé anatomické polštáře vypadají jako foam rollery, které zná každý poctivý návštěvník fitka. Když se ve světě rozmohl tzv. paleo spánek na tvrdé podložce (např. jen na karimatce), přišel s ním i spánek na tvrdším pevném polštáři, případně úplně bez polštáře. K čemu přirovnat spánek na takovém polštáři? Je to podobné, jako dát si pod hlavu třeba dvoulitrovou láhev s vodou. Ne každý si na takový polštář zvykne, ale opět na něm můžete spát na zádech i na boku.
Těhotenský polštář
Speciální kategorií je pak těhotenský polštář, který může měřit i dva metry a má podobu jakéhosi hada. Jedná se o jeden z nejlepších typů anatomických polštářů. Jeden jeho konec umístíte pod hlavu, ke středu se přitulíte (těhotné ženy si na něj navíc „vyloží“ bříško) a druhý konec přijde mezi nohy, díky čemuž na sebe netlačí kolenní klouby. Mimochodem, o spánku během těhotenství máme celý samostatný článek.
Existují i další anatomické polštáře, které nejsou primárně určeny pro spánek v posteli. Jsou to např. polštáře ve tvaru podkovy, různé sedací polštáře, ale také polohovatelné polštáře pro sezení na posteli s opřenými zády. Těm se však budeme věnovat v některém z dalších článků.