Všechno v našem životě vyžaduje jistou péči. Samozřejmě, že prioritami jsou zdraví, rodina, děti, vztahy, domácí mazlíčci či pravidelný servis auta. Ovšem i tyto záležitosti řada lidí zanedbává. Občasnou, leč šetrnou péči si pak zaslouží i nábytek – tedy alespoň tehdy, chcete-li jej udržet co nejdéle ve formě čili v pěkném a funkčním stavu. Máme pro vás několik univerzálních tipů, které se hodí opravdu všem. Pojďme se do nich pustit...
Noční stolky
Jak pečovat o nábytek
Spojením zachování funkčnosti nábytku máme na mysli hlavně bezproblémový chod všech jeho pohyblivých částí. Minimálně jednou za rok je proto vhodné promazat panty komod či skříní a výsuvné systémy zásuvek kapkou oleje, silikonového oleje ve spreji nebo jiným podobným přípravkem. To přinejmenším pomůže odstranit případné vrzání. Na místě je též zkontrolovat a neprodleně utáhnout všechny povolené šrouby, matice atp. Interiérový nábytek se navíc snažte bedlivě chránit před vodou či dlouhodobě působící vlhkostí – navlhnutí pak hrozí zejména kouskům v okolí kuchyňské linky, ale i různým koupelnovým skříňkám, které dokáže voda nelítostně zničit.
Údržba čalouněného nábytku
Čalouněný nábytek je samostatnou kapitolou. Pohovky, křesla, gauče, sedačky, ale též jídelní židle nebo matrace jsou často mnohem znečištěnější, než se zdá. Občasný flek nebo nehodu s jídlem či nápojem lze řešit i improvizovaně – na našem blogu najdete spoustu článků, např. na téma čištění matrací nebo gaučů. Jestli to však s údržbou měkkých povrchů, jakými jsou třeba čela postelí, myslíte opravdu vážně, bez kvalitního tepovače se neobejdete. Je však na zvážení, zda se vám do tepovače vyplatí investovat. Pokud jej budete používat pravidelně např. na koberce, je to vynikající pomocník, v opačném případě je lepším řešením jednou ročně povolat profi tepovací službu, která veškerý čalouněný nábytek vygruntuje za pár stovek.
Péče o dřevěný nábytek
Dřevěný nábytek nepotřebuje zvláštní pravidelnou pozornost, ovšem s výjimkou ochrany před vodou. Jeho výhodou pak je, že pokud se vám nějak poškodí, poškrábe, případně mu dají co proto děti, snadno jej můžete přebrousit, přelakovat či dokonce přebarvit. Stejně jako laminovaný nábytek z dřevotřísky jej též můžete jednou za měsíc přetřít leštěnkou, která dodá lesk a celé vaší domácnosti krásnou vůni.
Laminovaný nábytek = bezúdržbové kousky
Laminované MDF desky a podobné kousky nábytku jsou opravdu odolné a není třeba jim věnovat žádnou extra péči kromě běžného čištění od prachu a jiných nečistot. Tento materiál snese teplou vodu, množství čistících prostředků a je takřka nezničitelný. Při jeho čištění pak doporučujeme použít běžně dostupné čisticí prostředky na nábytek a obyčejný textilní hadřík.
Komody do dětského pokoje
Péče o zahradní nábytek
Zahradní nábytek je opět samostatnou kapitolou. Nejčastěji se vyrábí ze skla, oceli, ratanu, dřeva či plastu. Důležité je, abyste jej mimo sezónu zazimovali – v zimě vám stejně bude pravděpodobně k ničemu, tudíž nemusí zbytečně moknout či degradovat vlivem UV záření. Dřevěný nábytek je dobré ošetřovat vhodnými přípravky na ochranu dřeva. Plastový, ratanový, ocelový či skleněný nábytek pak při znečištění stačí ošplíchnout hadicí a nechat dobře oschnout.