Wabi-sabi jako oblíbený trend v interiérovém designu

Minimalismus, industriální styl, romantické provensálské dekorace, hygge, skandinávský nábytek… Interiérovému designu vládne ohromné množství směrů, z nichž má každý něco do sebe. Většina má však také svá striktní pravidla a nelze je příliš kombinovat. Industriální komoda v provensálském bytečku by přece byla jako pěst na oko, no ne? Existuje ale též styl, který má mnohem uvolněnější pravidla.

wabi-sabi-pohovka

Co je wabi-sabi?

Wabi-sabi není ve své podstatě nábytkový styl, jde spíše o filozofii, která se nejčastěji výrazně aplikuje právě v interiérovém designu a doplňcích. Již při vyslovení wabi-sabi je jasné, že termín i filozofie mají japonský původ. Wabi můžeme volně přeložit jako méně je více a sabi jako nestálost, nedokonalost či neúplnost. Wabi-sabi tak lidem poskytuje obrovskou úlevu třeba při zařizování bytu a vychutnávání si věcí takových, jaké jsou, tedy bez neustálé honby za dokonalostí.

Deky

 

Historie wabi-sabi

Příběhy o vzniku wabi-sabi se různí, ale nejčastěji se setkáme s touto verzí. Před stovkami a stovkami let si japonská „šlechta“ oblíbila rituál, při němž se pil čaj z toho nejlepšího a nejdražšího porcelánu, a to během úplňku té nejjasnější noci. Úplněk se však opakuje jen asi dvanáctkrát ročně a ne vždy si jej můžeme vychutnat při dokonale jasné a teplotně přívětivé noci bez jediného mráčku. Rovněž v té době nebylo pravidlem, aby každá rodina měla doma drahý porcelán. A zde se zrodilo wabi-sabi. Principem této filozofie totiž je, že si čaj můžete vychutnat i během večera bez úplňku, po obloze se klidně může toulat nějaký ten obláček zakrývající měsíc, přičemž čaj chutná stejně dobře z levného hliněného a notně oprýskaného hrnečku.

Krása nestálosti a nedokonalosti

Dnešní interiérový design má jeden drobný nedostatek. Veškerý nábytek, bytové doplňky, ale také dokonale bílé stěny či rovná podlaha jsou sice krásné, jenže jakékoliv poškození v podobě šmouhy, rýhy či jiného opotřebení je na nich okamžitě vidět. Lidé pak mají tendenci takové věci neustále opravovat nebo rovnou nahrazovat. Wabi-sabi nás učí používat věci v domácnosti nadále – přestože nejsou dokonalé. Co by se tak mohlo stát, když návštěvě naservírujete čaj v hrnku bez ouška? A je opravdu nutné měnit dekorační polštáře za nové, které jsou vyrobené z hebčího materiálu? Pochopitelně, že mít stěny poseté rozpláclými komáry není příliš estetické, ale netřeba hned malovat celý byt. Dokonce i taková prasklá obkládačka v koupelně může v konečném důsledku symbolizovat, že se v domě žije. Může třeba ztělesňovat hezkou vzpomínku na situaci, při které se to stalo...

Wabi-sabi u vás doma

Wabi-sabi nás učí pěstovat přijetí věcí tak, jak jdou a jsou. Pomáhá nám užívat si přítomný okamžik. Honba za dokonalým čajovým večírkem při úplňku je totiž stejně bláznivá jako honba za dokonalým domovem bez jediné chybičky či kazu. Koneckonců, nezáleží přece na věcech samotných, ale na společně stráveném čase. Nedokonalé a jednoduché věci si totiž vychutnáme mnohem více než ty dokonalé – nebojíme se totiž, že bychom je mohli zničit. Na oblíbené starší pohovce tak klidně můžete dovádět s dětmi nebo debužírovat u oblíbeného filmu. A nějaké ty drobky či skvrny vás nebudou trápit. Dokonalý bílý kožený gauč je pro někoho na pohled krásný, ale podobné chvíle si na něm s lehkou hlavou neužijete.

Wabi-sabi a přírodní materiály

Wabi-sabi také úzce souvisí s používáním přírodních materiálů, což lze opět aplikovat i při výběru nábytku. Rýha na dřevěné posteli dodá kousku osobitost nebo se kouzelně ztratí v kresbě dřeva. Přírodní dekorace jsou zase nestálé a dělají radost třeba jen pár dnů. A právě v tom tkví ta zmiňovaná krása nestálosti a nedokonalosti. Celá příroda je v podstatě asymetricky nedokonalá, ale přitom dokonale krásná. Myslete na to i při výběru nábytku a doplňků do své domácnosti.