Zívání – fenomén, který stále nedá spát i některým vědcům. O zívání existuje řada hypotéz, přičemž mnoho z nich jsou nepravdy. My jsme si pro vás sesbírali ta nejzajímavější fakta o zívání a věříme, že nebudete zívat i při čtení tohoto článku. Pokud se to však stane, nemusíte se bát, je dokázáno, že už jen čtení nebo mluvení o zívání vyvolá u většiny jedinců potřebu pořádně si zívnout.
Přirozené zívání
Zívání je něco, o čem se na některých pochybných stránkách dočtete, že to dělají jen lidé. Už na první pohled je to hloupost, neboť každý majitel psa, kočky či dokonce chovatel koní nebo hospodářských zvířat ví, že právě zvířata zívají možná i častěji než lidé. Zívání je zejména ve společnosti považováno tak trochu za faux pas, i když jde o naprosto přirozenou reakci našeho těla, kterou nedokážeme ovlivnit. Pokud si však zívnete ve společnosti, dejte si raději před ústa ruku.
Příčiny zívání
Podle posledních výzkumů je prý zívání snaha našeho těla získat více kyslíku. Jiná teorie tvrdí, že se takovýmto způsobem snaží organismus ochladit mozek, protože lidé nejčastěji zívají v místnostech s vyšší teplotou. Jiná hypotéza tvrdí, že tělo se chce pomocí zívání probudit. Při zívání se roztáhnou plíce a nahrne se krev do tváře, což nám má pomoci udržet bdělost. Nejjednodušším vysvětlením je, že si zíváním naše tělo prostě ptá spánek, neboť je unavené, a proto je třeba jednoduše vyhledat nejbližší postel s pohodlnou matrací.
Časté zívání u dospělých
Časté zívání může znamenat problém a neměli byste při něm odkládat návštěvu lékaře. Mohou souviset s různými spánkovými poruchami (o hypersomnii jsme na našem blogu psali předchozí měsíc), ale na svědomí ho může mít i nadměrná únava, psychická zátěž či nedostatečný pitný režim.
Časté zívání u dětí
U dětí může mít časté zívání stejné příčiny jako u dospělých. Avšak u dětí se může spojit také s poklesem nálady, celkovou apatií, únavou či častou nemocností. Pokud se vám zdá, že vaše dítě začalo často nevysvětlitelně zívat, konzultujte tento problém s pediatrem, který navrhne další odborná vyšetření.
Je zívání nakažlivé?
Je. Opět k tomu existuje spousta různých pokusů, ale i videí se skrytou kamerou například z čekárny u lékaře. Pokud lehce začnete zívat ve skupině lidí, pravděpodobně patříte k opravdu empatickým osobám. Existují dokonce některé studie, které absenci zívání ve zívající skupině přisuzují přítomnosti určitých psychopatických či asociálních vlastností jedince. Pokud vás však ani tichá čekárna lidí u lékaře plná vydýchaného vzduchu a zívajících lidí nerozzívá, nemusíte se bát, neznamená to automaticky, že jste psychopat.
Zivněte si
Klidně si zivněte kdykoliv se dá. Proč? Při zívání se například otevírá Eustachova trubice, což napomáhá vyrovnávání tlaku ve středním uchu. Kromě toho právě přes dostatečně otevřenou Eustachovu trubici se ze středního ucha vyplavují různé nečistoty a tekutiny, které mohou způsobit záněty a infekce. Při zívání si navíc i procvičíte svaly na tváři a sáňkové kosti. Dávejte si však pozor, abyste si „nevyhodili houbu z pantů“.