Rádi si na internetu a v různých katalozích o bydlení prohlížíte interiéry podobné tomu na naší ilustrační fotografii? Sníte o domácnosti jako ze soutěže o nejkrásnější interiér, ale obáváte se, že takový vzhled není dlouhodobě udržitelný? Máme pro vás dobrou zprávu – jde to a zvládnete to i vy. Pomůže vám minimalismus, který je ve světě i u nás stále populárnější. Jak to s ním nepřehnat a jak jej aplikovat i do jiných aspektů života?
Minimalismus ve světě
Minimalismus v bydlení (a dalších oblastech života) najdeme v různých podobách a zemích roztroušený v rámci celé historie lidstva. Ještě před 100 lety žili na světě téměř všichni jako nefalšovaní minimalisté. Nebylo to ovšem dáno mentalitou, ale nedostatkem zboží, nemožností výběru, totální absencí reklam, globalizace a konzumu. V dnešní době, kdy si každý spotřebič můžete koupit od stovky výrobců, v desítkách modelových řad a regály se věčně prohýbají pod kvantem zboží, je minimalismus spíše cestou, jak trochu odlehčit domácnosti i vlastnímu žití. Čím méně věcí máme, tím méně věcí se nám kazí a špiní. Ve světě pak frčí např. japonský minimalismus, moderní přístup založený na metodě KonMari od Marie Kondo, ale také hnutí The Minimalists od autorů Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus.
Koberce do obývacího pokoje
Co není minimalismus
Jako ve všem, i v minimalismu najdeme extrémy. Ne, minimalismus opravdu není o tom, abyste žili jako poustevníci. Není to ani o tom, abyste každou věc v domácnosti vzali do ruky a přemýšleli, zda ji používáte pravidelně nebo vám dělá radost, a pokud ne, hned ji vyhodili. Extrém není nikdy dobrým směrem, proto je i v minimalismu třeba hledat a najít rovnováhu.
Jak začít s minimalismem v bydlení
Pro začátek úplně stačí přestat neuváženě nakupovat. Všechno, co člověk potřebuje, už totiž pravděpodobně dávno má. Druhý krok může být úklid skříně, respektive vytřídění oblečení, které již rozhodně nebudete nikdy nosit. Můžete ho vyhodit, prodat, ale ideálně darovat potřebným – stejně, jako hromadu dalších věcí z vaší domácnosti. Věcí, které jen skladujete a zbytečně vám zabírají prostor. Takové záležitosti pak nejčastěji najdeme v garáži, ve sklepě, v kumbálu nebo na půdě. Dokonce i v kuchyni se vám bude mnohem lépe pracovat, pokud ze zásuvek a skříněk vytřídíte kousky, které nepoužíváte nebo jsou zničené. A stejné je to s kosmetikou či léky po expiraci. Zvažte také množství dekorací a každému předmětu v domácnosti se snažte najít místo v úložném prostoru, nikoliv na stole v jídelně nebo na kuchyňské lince.
Jaké dveře vám otevře minimalismus?
Dveře ke krásnějšímu, přehlednějšímu a vždy uklizenému bydlení. Máte doma starou obývací sestavu plnou sentimentálních sošek, suvenýrů, sklenic a podobných věciček? Možná je čas poslat je dál, provzdušnit celou místnost, získat nový prostor (např. na větší gauč) a konečně mít obývák jako ze žurnálu, kde je jenom sedačka, stolek, televize, koberec a pár doplňků. Chcete-li přesto v obývacím pokoji nějaký úložný prostor, často postačí jen šikovná komoda nebo TV stolek. Koneckonců, proč mít v předsíni velkou starou skříň plnou nepotřebných věcí, když může chodbu zdobit vkusná a uklizená komoda, botník a věšáky na bundy? A tadá – tento princip lze aplikovat do každé místnosti.
Deky
Minimalismus v dalších aspektech života
Minimalismus můžete pochopitelně aplikovat i v jiných oblastech – třeba v oblékání (což souvisí už s vytříděním šatníku), v koníčcích, výběru elektroniky či při čištění paměti v mobilu, počítači atp. Ale pozor, téma minimalismus jsme nakousli jen okrajově. Chcete-li to s ním rozjet naplno a cítit se doma opravdu lépe, můžete tak učinit hned – vyzkoušejte 30denní minimalistickou výzvu. První den vyhoďte z domu jednu věc. Druhý den dvě, třetí den tři a tak dále, dokud se nedostanete ke třicátému dni. Dohromady se tak za pouhý měsíc zbavíte až 465 věcí, na které pravděpodobně jen padal prach a překážely vám.